Jak bezpiecznie przechowywać dane w chmurze?


Dla niektórych ludzi archiwizowanie zdjęć, filmów i innych ważnych danych na dysku twardym komputera to czynność anachroniczna.

 

Obecnie częściej zapisujemy swoje pliki w chmurze, czyli przestrzeni dyskowej nie znajdującej się na osobistych komputerach lub innych urządzeniach, ale na serwerach hostowanych przez dostawców zewnętrznych.

 

Niepodważalnym argumentem przemawiającym „za”  przechowywaniem kluczowych plików w chmurze, to fakt odciążania zasobów dysku twardego Twojego komputera. Jeśli Twoje urządzenie ulegnie awarii (zwłaszcza w terenie) nadal będziesz mieć dostęp do swoich plików. Awaria dysku to jedno (w tym przypadku najczęściej można popracować nad odzyskaniem utraconych danych – jest to jednak czasochłonne) natomiast natychmiastowy dostęp do zasobu –   to rzecz bezcenna. Przestrzeń oferowana przez większość dostawców chmur jest ogromna, formy dostępu różnorodne – w zależności od potrzeb i preferencji. Z pewnością można wybrać coś optymalnego dla siebie.

 

Oczywiście, pytanie, które nasuwa się mimowolnie – co bezpieczeństwem przetwarzania w chmurze? Ochroną danych? Zagrożeniami bezpieczeństwa?

 

Informacje przechowywane w chmurze są bardziej bezpieczne niż pliki czy zdjęcia przechowywane na dysku twardym komputera.  Dlaczego? Zapewnia to sama infrastruktura chmury (szyfrowanie danych), pamiętajmy także, że dostawcy chmur to duże firmy, a ich systemy zabezpieczeń bazują na sprawdzonych środkach bezpieczeństwa cybernetycznego służących do ochrony danych wrażliwych.

 

 

Rynek chmur rośnie i rozwija się w dynamicznym tempie. Możesz kojarzyć chmurę firmy tj. Dropbox, a czy znasz gigantów tego rynku?

 

  • Amazon Web Services – najpopularniejsza chmura obliczeniowa na świecie
  • Microsoft Azure – elastyczna platforma chmurowa oparta o centra danych Microsoft
  • Oracle – zapewnia serwery, pamięć masową, sieć, aplikacje i usługi za pośrednictwem globalnej sieci Oracle Corporation
  • Google Cloud Platform – najbardziej znana chmura na świecie

 

Co to w ogóle jest chmura?

Mówiąc najprościej, chmura odnosi się do każdego rodzaju oprogramowania lub usługi, które nie znajdują się na Twoim komputerze osobistym lub innych urządzeniach (typu smartfon lub tablet), ale działa poprzez sieć. Pliki, obrazy i filmy zapisywane w usługach w chmurze są przechowywane na serwerach stron trzecich. Możesz wtedy uzyskać dostęp do tych plików za każdym razem, gdy korzystasz z urządzenia podłączonego do Internetu.

 

A zatem postarajmy się odpowiedzieć na pytanie tytułowe „Jak bezpiecznie przechowywać dane w chmurze?”

  1. Czy wiesz czym jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe? To prosta i zarazem skuteczna metoda ochrony konta chmurowego przed niepowołanym dostępem.
  2. Nie używaj tego samego hasła na innych platformach.
  3. Stosuj hasło unikalne i losowe.
  4. Twórz kopie zapasowe tych samych plików na różnych kontach w Twojej chmurze.
  5. Nie przechowuj wszystkich ważnych danych w jednym miejscu.
  6. Nigdy nie zapisuj hasła dostępu do chmury w danych przeglądarki.

Bezpieczeństwo cyfrowych danych, czyli co zabezpiecza Twoje pliki?

Czy zdarzyło Ci się zignorować powiadomienia, aby zaktualizować przeglądarkę lub system operacyjny? W przypadku zabezpieczeń chmury aktualizacje oprogramowania to rzecz kluczowa. Ponad to analizy bezpieczeństwa opierające się o algorytmy do wyszukiwania potencjalnych luk w zabezpieczeniach. Podejrzany ruch sieciowy, ataki hakerskie – to są realne zagrożenia, którym naprzeciw wychodzą zapory ogniowe. Pamiętaj – dostawcy usług w chmurze opierają swoją usługę o bezpieczeństwo Twoich danych.  Stosowanie wielokrotnego backupu zapewnia Ci dostęp nawet wtedy gdy jeden z serwerów Twojego usługodawcy ulegnie awarii.

Zatem – dysk zewnętrzny czy chmura, co wybrać?

Optymalną odpowiedzią jest – jedno i drugie.  Rozwiązanie online i offline się uzupełniają, wszak nie zawsze „dobre jest wrogiem lepszego”.  O tworzenie kopii zapasowych wszystkich dokumentów,  zdjęć, filmów i innych plików trzeba dbać w sposób kompleksowy – dysk zewnętrzny czy chmura – każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. I o tym trzeba pamiętać.