Tablet graficzny – czy warto z niego korzystać?

Jakie zalety posiada tablet graficzny? Czy warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt? W obecnych czasach ciężko sobie bez niego wyobrazić pracę nad grafiką oraz animacją.

Czy kiedykolwiek pracowałeś/pracowałaś przy komputerze i chciałeś/chciałaś pisać lub rysować piórem? Tablety graficzne na to pozwalają,  są to urządzenia symulujące naturę pisania i  rysowania na papierze rysikiem przypominającym długopis. Rysik w tablecie to stylus, który pozwala rysować w sposób przypominający nieco tradycyjne artykuły piśmiennicze.

Ceny tabletów graficznych różnią się, niekiedy znacznie, także jeśli chodzi o ich funkcjonalności. Zakup tabletu graficznego  jest inwestycją długoterminową i ważne aby zwrócić uwagę na różne kryteria przed ostatecznym wyborem. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji i oprogramowaniu sprzęt tego typu oferuje znacznie większą swobodę przy kreatywnej pracy i precyzję większą niż tradycyjne narzędzia. Chociaż jest to urządzenie wskazujące podobne do myszy komputerowej, rysik i tablet zapewnia znacznie większą precyzję i swobodę pracy.  Dlaczego? Charakterystyczne ułożenie dłoni na myszy komputerowej wywiera nacisk na nerw. Przy długich godzinach pracy w branżach kreatywnych dolegliwość może być naprawdę uciążliwa.  Zamiana myszy na piórko i tablet graficzny może zmniejszyć powtarzalne obrażenia w zakresie dłoni i nadgarstka.

Jak zacząć przygodę z tabletem graficznym?

Internet jest pełen samouczków wyjaśniających, jak korzystać z tabletu i jak rozwijać swoje umiejętności. Powszechny dostęp do wiedzy jak i sprzętu otwierają drogę dla wszystkich twórców i sprawiają, że tablety graficzne są odpowiednie tak dla profesjonalistów, jak i prostych amatorów pasjonujących się rysunkiem.

 

Dwa rodzaje tabletów graficznych

Istnieją dwa główne rozróżnienia tabletów graficznych (ze względu na ich strukturę i funkcjonalności). Pierwszy typ tabletu graficznego nie ma własnego ekranu. Jest to arkusz powierzchni roboczej na której pracujemy, ostateczny efekt pojawia się w czasie rzeczywistym na ekranie komputera. tablet tego rodzaju zwykle ma również przyciski odpowiadające przyciskom myszy (można przypisać im określone funkcje). Stylu (rysik) często ma wymienne końce, zróżnicowane pod względem stopnia nachylenia lub możliwość definiowania wrażliwości nacisku za pomocą ustawień tabletu graficznego.
 
 

Drugi typ tabletu graficznego jest urządzeniem z własnym wyświetlaczem (ekranem). Efekt pracy jest więc widoczny bezpośrednio na tablecie. Takie urządzenie działa na zasadzie ekranu dotykowego. Każda wykonana operacja jest natychmiast widoczna na wyświetlaczu. Modele tego rodzaju są na ogół znacznie droższe niż standardowe tablety graficzne, ale oferuje naturalne warunki pracy, do których przyzwyczajonych jest wielu profesjonalnych grafików.

 

Powierzchnia robocza tabletu graficznego

Rozmiar tabletu graficznego jest indywidualną kwestią, ale bardzo ważną. Niektórzy uważają, że lepiej rozpoczynać pracę na sprzęcie odpowiadającym formatowi A4. W praktyce jednak najważniejszą rzeczą jest to, aby powierzchnia robocza tabletu bez ekranu dokładnie odzwierciedlała stosunek ekranu komputera (16:9, 16:10, 4:3), na których obraz będzie wyświetlany. Rozmiar tabletu graficznego jest tylko kwestią preferencji i wszystko zależy od tego, jak lubisz pracować. Niektórzy nawet nie lubią rysować na ogromnej powierzchni, podczas gdy innych ogranicza mała przestrzeń robocza. Wszystko zatem jest kwestią preferencji czy tez przyzwyczajeń. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tabletu bez ekranu należy wziąć pod uwagę dużą dysproporcję między powierzchnią roboczą a ekranem komputera, różnica ta zwykle wymaga okresu adaptacji na początku pracy. Ruchy na tabletach są mniejsze, a wyświetlacz proporcjonalnie większy (chodzi o ekran komputera).

Rozdzielczość tabletu graficznego

Znacznie łatwiej będzie wybrać rozdzielczość tabletu graficznego niż jego rozmiar. W tym przypadku wybór jest prosty: im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Praca z tabletem o wysokiej rozdzielczości będzie przyjemna, płynna, precyzyjna. Rozdzielczość tabletu graficznego jest zwykle podana w LPI. W przypadku wygodnej pracy ta wartość musi wynosić co najmniej 2000 LPI.

Precyzja rysika

W przypadku tabletu graficznego zasada jest taka sama jak w przypadku jego rozdzielczości: Im wyższa dokładność (minimalna dokładność 0,5 mm i optymalna dokładność 0,25 mm) i więcej poziomów siły nacisku tym lepiej.