Jak przyspieszyć ładowanie strony internetowej?

O tym, że długo ładująca się strona internetowa odstrasza potencjalnego użytkownika nie trzeba chyba nikogo przekonywać.  W Internecie każda sekunda się przecież liczy! Z przyczyn praktycznych powinno nam zależeć, aby nasza strona internetowa otwierała się w jak najkrótszym czasie. Ładowanie strony – to czas, który upływa od czasu wpisania adresu w wyszukiwarce (lub kliknięcia na link) do czasu całkowitego wczytania się strony. W czasie tych kilku chwil strona internetowa pobiera pewne dane, które finalnie wyświetlają się w wyszukiwarce. Im więcej danych, tym więcej czasu musi upłynąć aby strona w pełni się załadowała.

Jak „odchudzić” stronę? Zdjęcia

Najbardziej oczywista i najprostsza rzecz jaką możemy zrobić to zmniejszyć dane jakie znajdują się w zasobach naszej strony.  Do takich danych zaliczają się na przykład zdjęcia. Pamiętajmy, że mniejsze zdjęcie jest dużo „lżejsze” i naprawdę nie ma większego sensu wrzucać na stronę zdjęć w pełnej rozdzielczości. Dlaczego? Mało który ekran ma rozdzielczość większą niż 1920 na 1080 więc wrzucanie zdjęć o jeszcze większych parametrach jest działaniem nieuzasadnionym, czy wręcz szkodliwym.  A jeśli mowa o celu – trzeba szczegółowo przeanalizować czy mniejsza rozdzielczość jest w ogóle zauważalna z perspektywy użytkownika? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie jest. Optymalizacja grafik i fotografii to zabieg absolutnie konieczny i jeśli jeszcze o tym nie myślałeś/myślałaś, to czas to zrobić.  Optymalna wielkość pojedynczego zdjęcia nie powinna wynosić więcej niż 100KB. Jak niemal bezstratnie zmniejszać zdjęcia? Pomocne mogą okazać się te narzędzia: tinypng.com i tinyjpg.com 

Co jeszcze wpływa na szybkość ładowania strony? JavaScript i CSS

Strona internetowa od zaplecza, to oczywiście nie tylko zdjęcia. To także kod JavaScript, pliki CSS. Optymalizacja na tym polu polega na usunięciu niepotrzebnych ciągów znaków, znaków łamania wiersza i wcięć  co znacznie zmniejsza rozmiar zasobów i wpływa na usunięcie zbędnych bajtów. Możemy zmiejszyć zasoby o nawet 50-80%. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowana czynność i jeśli nie mamy doświadczenia – lepiej zlecić to zadanie specjaliście. Do narzędzi online, które możemy polecić z czystym sumieniem należy z pewnością: https://closure-compiler.appspot.com/home

Ustal odpowiednie miejsce dla plików CSS i JavaScript w kodzie strony

Pamiętać należy także o tym, że odwołanie do pliku CSS powinno znajdować się na końcu sekcji <head> strony, natomiast do pliku JS na końcu znacznika <body>. Wczytywanie się JavaScript-u powinno odbywać się na końcu pobierania strony www.

 

Wydajny hosting

Wydajny hosting jest również bardzo istotny w kontekście czasu ładowania się strony internetowej. Czas odpowiedzi serwera przekłada się bowiem bezpośrednio na szybkość pobrania danych. Ten aspekt może być szczególnie problematyczne dla mało wydajnych serwerów współdzielonych.  Jak sprawdzić czy wina wolno ładującej się strony to „zasługa” serwera? Możemy to zweryfikować np. poprzez to narzędzie: Intensys Tool W prosty i szybki sposób sprawdzimy najważniejsze właściwości naszego serwera.

Kompresja bezstratna GZIP

GZIP – to metoda kompresji, która dokonuje się podczas pobierania („w locie”). Odbywa się ona po stronie serwera. Dzięki temu pobierane przez wyszukiwarkę dane są mniejsze niż w rzeczywistości. Ta kompresja obsługuje takie formaty jak text/html text/plain text/css text/javascript choć najlepsze wyniki osiąga dla: CSS-a, JavaScript-u, HTML-a. Wszystkie przeglądarki obsługują kompresję GZIP. Włączenie tego rodzaju kompresji wymaga odpowiedniego skonfigurowania serwera.