Programy i aplikacje do wideokonferencji. Jak się komunikować w dobie epidemii koronawirusa?

Praca zdalna, a także inne okoliczności z jakimi obecnie mierzy się świat (epidemia koronawirusa) sprawiły, że coraz częściej w wyszukiwarce wpisujemy „programy do telekonferencji”, „aplikacje do wideorozmów”.

Opcja komunikowania się poprzez sieć daje olbrzymie możliwości, jest wygodna, w wielu przypadkach – bezpłatna. Ponieważ ogromna liczba z nas pracuje i spędza dużo więcej czasu w domu szukamy rozwiązania szytego na miarę naszych potrzeb. Dla jednych będzie to rozmowa z najbliższymi, dla innych spotkanie biznesowe ze współpracownikami.

Rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa wymusza szukanie, nie tylko w dziedzinie komunikacji biznesowej, optymalnego rozwiązania. Zachowanie zasad bezpieczeństwa, to przecież absolutny priorytet dla każdego z nas.

Kwarantanna domowa sprawiła, że pilnie poszukiwane są rozwiązania zarówno ułatwiające pracę zdalną,  ale i życie rodzinne, podtrzymywanie relacji z najbliższymi od których jesteśmy niejednokrotnie odseparowani. Jak sobie radzić? Po jakie platformy/programy sięgnąć? O tym w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od tego czym różnią się poszczególne komunikatory? Możliwościami jakie oferują użytkownikowi. Każda aplikacja jest najczęściej dostępna na wielu platformach (z wyjątkiem rozwiązań od firmy Apple, która jest ograniczona tylko do urządzeń Apple).

 

Rozwiązanie od Facebooka – Messenger

Facebook pracował ostatnio nad usprawnieniem Messengera, który od kilku lat jest oddzielny od głównej aplikacji Facebooka (to dwie [prawie] niezależne aplikacje). Messenger jest używany przez wiele osób jak i firm do komunikacji, co ważne – możesz go używać nawet bez konta na Facebooku.

Możesz bardzo łatwo prowadzić czat wideo lub głosowy z osobą lub grupą.

 

Drugie „dziecko” Facebooka – WhatsApp

Najlepsze dla połączeń w małych grupach – w rozmowie może uczestniczyć do czterech osób.

WhatsApp, może stać się równie popularny co Messenger.  Na początku 2020 r. Aplikacja powiedziała, że ma ponad dwa miliardy użytkowników na całym świecie, co jest dość niewiarygodnym zasięgiem dla aplikacji, która rozpoczęła się jako płatna aplikacja premium. Może być używany do połączeń wideo i głosowych. Możesz rozpocząć rozmowę z jedną osobą, a następnie łatwo dodać innych uczestników.

 

Google Hangouts

Google Hangouts to opcja Google do prowadzenia rozmów wideo. Również ma osobną aplikację, ale większość osób, które z niej korzystają, to użytkownicy Gmaila, Kalendarza czy Dokumentów i tej „pozycji” możesz rozpocząć Hangouty, a także rozmawiać na czacie wideo z osobami, prowadzić konferencje lub po prostu czat tekstowy.

 

Skype

Najlepszy do połączeń między urządzeniami na komputerach. Czasem występują tu jednak problemy z rozmowami wideo, a także synchronizacją wiadomości między urządzeniami. Mimo to Skype jest jednym z najbardziej wszechobecnych rozwiązań i jako taki jest dobrą opcją. Dlaczego? Korzysta z niego wiele osób i ma go już na swoich urządzeniach. Funkcja połączeń grupowych jest tu również bardzo skuteczna.

 

Slack

Idealny do „czatu biurowego” i połączeń indywidualnych.  Jego przeznaczeniem jest komunikacja w zespole – ponieważ jest świetnym sposobem na udostępnianie plików (integruje się również z Dyskiem Google lub/i Dropbox).  Darmowa wersja umożliwia wykonywanie połączeń, ale tylko do jednej osoby.

 

Zoom

Niewątpliwie jedna z popularniejszych platform do komunikacji. Zoom jest przeznaczony do wideokonferencji w dużych grupach.

Zoom to oparta na chmurze usługa wideokonferencji, z której można wirtualnie spotkać się z innymi osobami – zarówno wideo, jak i audio lub z użyciem jednego i drugiego podczas prowadzenia czatów na żywo. Zoom pozwala nagrywać te sesje, aby obejrzeć je sobie później.

Jedną z najlepszych funkcji Zooma jest widok kafelkowy, dzięki czemu możemy mieć wszystkich na ekranie w tym samym czasie – nawet jeśli w spotkaniu bierze udział duża grupa osób.

 

Możliwości Zooma są ogromne. W podstawowej (darmowej) wersji może łączyć się jednocześnie nawet 100 osób. Działa na komputerach i smartfonach. Ma funkcje takie jak:ć pulpit, dodawać wirtualne tło, nagrywać czat wideo i ma przydatną funkcję „podnoszenia ręki” – innymi słowy osoby mogą zgłaszać, że chcą zadać pytanie.

Tutaj krótka instrukcja jak zainstalować Zooma na swoim komputerze.

Oczywiście platform do konferencji online jest dużo więcej. Skupiliśmy się na tych najpopularniejszych, jednak warto szukać rozwiązań na miarę własnych potrzeb.