Technologiczne wyzwanie na rok 2023 – AI

Dzisiejsza technologia ewoluuje w zastraszająco szybkim tempie, umożliwiając zmiany i postęp, a także wymuszając, niejako przy okazji, przyspieszenie tempa życia. 

Oczywiście tę ewolucję postrzegamy chyba jednak jako coś pozytywnego, ale przy okazji próbujemy nieco retrospektywnie spojrzeć na mijający rok.  Jak wiele zmieniło się w życiu ogromnej rzeszy ludzi po wybuchu COVID-19- nie sposób oszacować. Zmieniła się także, bez wątpienia rola technologii w tym „swoistym” bezkontaktowym, dotkniętym przez wirusa, świecie. Trochę w tym kontekście zastanówmy się co czeka „tuż za rogiem”, jak rysuje się perspektywa dla roku 2023?

Wydaje się, że to sztuczna inteligencja stanie się najbardziej rozpowszechniona w 2023 r. wraz z postępem przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego. Dzięki tej technologii będzie ona mogła nas lepiej zrozumieć i wykonywać jeszcze bardziej złożone zadania. AI (sztuczna inteligencja – artificial intelligence) na dobre zakorzeniła się w każdym aspekcie naszego społeczeństwa i życia. Od chatbotów i wirtualnych asystentów, takich jak Siri, Cortana czy Alexa, po zautomatyzowane maszyny przemysłowe i samojezdne samochody — trudno zignorować jej wpływ. Obecnie technologią najczęściej stosowaną do osiągnięcia sztucznej inteligencji jest uczenie maszynowe – zaawansowane algorytmy oprogramowania zaprojektowane do wykonywania jednego konkretnego zadania, takiego jak odpowiadanie na pytania, tłumaczenie języków lub nawigacja w podróży – i stają się w tym coraz lepsze, ponieważ są analizują coraz więcej danych.

 

Według badań na całym świecie wydatki rządów i biznesu będą nakierowane na technologię sztucznej inteligencji i przekroczą 500 miliardów dolarów w 2023 roku. Ale w jaki sposób zostanie wykorzystany jej potencjał i jaki będzie miała wpływ na życie przeciętnego obywatela? To pytanie pozostawiamy otwarte.

AI – zagrożenia

Opracowanie bardziej etycznych i zrozumiałych modeli sztucznej inteligencji jest niezbędne z wielu powodów. Główne niepokoje krążące wokół AI mogą odnosić się do zaufania. Sztuczna inteligencja do efektywnej „nauki” potrzebuje przecież dużej ilości danych, a często oznacza to także dane osobowe. W przypadku wielu potencjalnie najbardziej użytecznych przypadków użycia sztucznej inteligencji mogą to być także bardzo wrażliwe dane, takie jak informacje dotyczące zdrowia czy kwestii finansów.

Zapewne zadaniem na 2023 r. będzie „okiełznanie” tej niepewności i potencjalnych niepokojów oraz próba wyjaśnienia w jaki sposób podejmowane są/będą decyzje i jakie informacje zostaną wykorzystane do ich podjęcia. Również rola etyki w AI także będzie coraz bardziej widoczna i wiodąca.