Dlaczego Facebook zmienił nazwę? Czym jest Meta?

Po wielu spekulacjach, 28 października 2021 Facebook, firma będąca właścicielem platform takich jak Facebook, Instagram i WhatsApp, zmieniła nazwę na Meta.

Dyrektor generalny Mark Zuckerberg powiedział wówczas uczestnikom dorocznej konferencji: „Obecnie nasza marka jest tak ściśle powiązana z jednym produktem, że nie może reprezentować wszystkiego, co robimy dzisiaj, nie mówiąc już o przyszłości.”

Facebook zmienił nazwę na Meta, próbując przejąć koncepcję Metaverse, czyli  trójwymiarowej wersji internetu, nad którą, poza  Zuckerbergiem pracuje obecnie wiele firm.

 

Czym jest Metaverse?

Nazwa została wybrana nieprzypadkowo, ma odzwierciedlać kluczowy produkt:  wirtualną przestrzeń 3D, swoistą przyszłą wersję internetu.

„W przyszłości będziesz mógł teleportować się natychmiast jako hologram, aby znaleźć się w biurze bez dojazdów do pracy, by być na koncercie z przyjaciółmi lub w salonie swoich rodziców (…)” – napisał Zuckerberg w liście zapowiadającym rebranding Facebooka na Metę.

Metaverse ma być kolejnym krokiem w sieciach społecznościowych, w którym zamiast publikować zdjęcia, komentować i wysyłać wiadomości do znajomych, będziesz nosić gogle VR i niejako fizycznie „zanurzać” się w cyfrowy świat.

Znaczenie terminu Meta

Meta to zniuansowany termin. Ma kilka różnych znaczeń w różnych językach i jest szeroko stosowany w globalnych słownikach.

W języku angielskim – wywodzące się z łaciny lub greki słowo meta w języku angielskim wiąże się z samoświadomością, przemianą i cechą samoodniesienia. Najczęściej używa się go w sposób nieformalny, aby wskazać świadomość samego siebie. Jest również używany jako przedrostek (zwykle w środowisku akademickim) – podobnie jak metafizyka.

Język grecki – oryginalne greckie słowo oznacza „po” lub „poza”, stosowane również jako przedrostek oznaczający pełniejszą konotację.

Język hebrajski – znaczenie nowej nazwy Facebooka w języku hebrajskim nie budzi pozytywnych skojarzeń ponieważ oznacza „martwy”.  A dokładniej, słowo to brzmi podobnie do hebrajskiego słowa oznaczającego umarłych,podobieństwo prawdopodobnie nie było zamierzone.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można śmiało powiedzieć, że Facebook zamierza przejść ogromną transformację w ciągu najbliższych kilku kwartałów, a Meta próbuje to wszystko ująć w jedno słowo.

Z jednej strony odnosi się do Metaverse, a z drugiej do wysiłków Facebooka, by wyjść poza tradycyjne media społecznościowe.  Czy to zadanie się powiedzie? Czas pokaże. Sam termin Meta mówi wiele o tym, jak Zuckerberg postrzega nową wizję Szef Facebooka położył  jeszcze większy nacisk na swój flagowy produkt Oculus Quest. Oculus został przekształcony na Meta Quest, co potwierdzono na oficjalnym profilu działu Oculus na Twitterze. 

Meta i zmiany dla użytkowników

Istnieje kilka implikacji dla użytkowników.

Użytkownicy będą musieli posiadać ujednolicone konto w Meta i będą mogli używać tych danych logowania w jednej lub kilku aplikacjach – podobnie jak rzecz ma się obecnie przy korzystaniu z produktów Google (jedno konto dzięki któremu mamy dostęp do różnych produktów).

Oczywiście na razie Facebook pozostaje w dużej mierze tą samą firmą, mimo że rebranding trwa już od jakiegoś czasu, odbywa się to jednak bez żadnej poważnej zmiany organizacyjnej ani bez wprowadzenia nowego produktu.

Mając to na uwadze można stwierdzić, że Meta jest dobrą nazwą (jak każda inna), mówi wiele o intencjach firmy i wyznacza kierunek jej rozwoju.