Jak zostać fotografem?

 
Mieszkańcy Polski mają w swoich kieszeniach 52,2 mln telefonów wyposażonych w mniej lub bardziej dokładne obiektywy umożliwiające robienie zdjęć. To są dane z 2017 roku, co oznaczałoby, że obecnie jest ich nieco więcej.

 

Odliczając dzieci „przed komunią” i osoby w podeszłym wieku, wyjdzie nam, że na dwie osoby przypadają trzy komórki. Sprzedaż smartfonów w ostatnich latach wynosił średnio około 8 mln rocznie. To świadczy o tym że aparaty fotograficzne, w które są wyposażone telefony komórkowe dają możliwość uzyskania zdjęć dobrej jakości, nadających się do zamieszczenia w internecie. Właśnie po to chyba wymyślono media społecznościowe, zwłaszcza Instagram. Można więc przyjąć, że wszyscy robimy zdjęcia.
 
Skoro robimy je wszyscy, to kim jest fotograf?
 
 

Fotograf

Przede wszystkim – fotograf to zawód. Dopiero, gdy za zrobione zdjęcia dostaniemy wynagrodzenie to możemy nazwać się fotografem. Co ciekawe o tym, że jest się fotografem nie świadczy ukończona szkoła lub kurs, posiadanie ciemni do wywoływania zdjęć, czy jakość i ilość sprzętu jakim dysponujemy. O tym, że się nim staniemy może zadecydować jedno wykonane zdjęcie, moment naciśnięcia spustu migawki, w określonym miejscu i czasie, rejestrujący dostatecznie atrakcyjne wydarzenie. Trochę jak wygrana w Totolotka. Jednak żeby nie zmarnować tej szansy jaką dał nam los, musimy to zrobić „profesjonalnie”. Ułatwić to może odpowiedni sprzęt i wiedza o technice robienia zdjęć. W internecie pełno jest zdjęć, na których widać, że autor nic nie wiedział o warsztacie, chociażby o zasadach naświetlenia kadru. Można do tego dojść samemu analizując tysiące zrobionych przez siebie zdjęć. Dużo łatwiej i prościej będzie, gdy poczytamy podręczniki fotografii lub zapiszemy się na profesjonalny kurs przygotowujący do zawodu fotografa.   
 
 

Pierwsze kroki

Nauka rzemiosła

Osoby, które nie ukończyły 18 lat i są po szkole podstawowej mogą nauczyć się zawodu fotografa w klasach fotografii i multimediów w szkołach średnich – technikum, liceum, czy w szkole policealnej (starsza młodzież). Osoby dorosłe mogą skorzystać z kursów fotograficznych. Najlepiej, gdy są one zakończone uzyskaniem dyplomu i zaświadczenia, nadawanego z uprawnieniem MEN. Nauka w szkołach fotografii przybliży nam sprzęt fotograficzny i oprogramowanie graficzne służące na co dzień  fotografom. To podstawowa wiedza konieczna w pracy każdego fotografa. Bez względu na specjalizację w jakim rodzaju fotografii chcemy się zajmować, bez elementarnej wiedzy nie mamy co szukać w tej branży. Konieczne jest również, jak w każdym zawodzie, śledzenie aktualnych trendów, aby być na bieżąco z oczekiwaniami rynku.
 
 

Cierpliwość

Fotograf musi mieć wyczucie estetyki połączone z cierpliwością. Spokojna analiza fotografowanego obiektu pozwala dostrzec szczegóły istotne w przekazie, który chcemy utrwalić. Zabierając aparat fotograficzny w plener nie można patrzeć na zegarek. Uzyskanie najlepszego ujęcia wymaga często wielu godzin i robienia dużej ilości zdjęć. Dopiero później możemy wybrać to jedno najlepsze zdjęcie. Ważny też jest sprzęt. Dobre zdjęcie można wykonać telefonem, ale na końcu i tak będzie oceniana jakość. Dlatego nawet przy zdjęciach wykonywanych smartfonem konieczny jest gimbal, żeby utrzymać pion. To jest konieczność, zwłaszcza przy nagrywaniach video. Nie rzadko będzie też potrzebna korekta przy pomocy programów graficznych, chociażby zwykłego tabletu graficznego.  
 
 

Przygotowanie portfolio

Sama wiedza  potwierdzona dyplomem to nie wszystko. Chcąc podjąć pracę w zawodzie konieczne będzie przygotowanie portfolio. Na szczęście minęły już czasy, gdy wiązało się to z kosztownym drukiem albumów. Dziś do prezentacji swoich zdjęć wystarczy płyta CD, czy strona internetowa. Jednak najważniejsze jest zgromadzenie odpowiedniego materiału pozwalającego się zareklamować przyszłym zleceniodawcom. 

Zbieramy materiał do portfolio

Dobre zdjęcia wymagają posiadania artystycznej wyobraźni. Samo zdjęcie to uchwycenie chwili. Ale zarejestrowany obraz, który ją przedstawia musi opowiadać całą historię wraz z towarzyszącymi jej emocjami. Matka na brzegu morza, tańcząca z maleńkim dzieckiem na tle zachodu słońca jest sceną pełną poezji. Widać w nim ciszę wieczoru. Zakotwiczone łodzie rybaków. Spokojne morze, bez fal. Do tego na pierwszym planie matka trzymającą dziecko tak żeby napawało się tym widokiem. Ostatni spacer przed snem.
 
 

Trzmiel nad Soliną

Nieco lepiej doświetlone jest zdjęcie trzmiela nad Soliną. Połoniny bieszczadzkie pełne są stanowisk alpejskiej roślinności. To wymarzone miejsce dla owadów karmiących się nektarem z kwiatów. W rozmytej perspektywie widać porośnięte lasem wzgórza i Solinę. Pierwszy plan emanuje upałem letniej łąki, a w oddali widać chłód górskiej rzeki. 
 

Rzemieślnik w pracy

Zdjęciem aspirującym do zdjęć reportażowych może być rzemieślnik w pracy. Ten Boszniak co roku przyjeżdża do nadmorskiego campingu w Czarnogórze na „pracowite wakacje”. Praca połączona z wypoczynkiem, a jednocześnie pełne pasji hobby dające utrzymanie na cały rok. Żeby „zarobić” wiezie ze sobą nad morze cały swój warsztat do produkcji figurek, które sprzedaje okolicznym sklepom z pamiątkami, w miastach pełnych turystów. 
 

Zachód słońca

Zachód słońca to najczęściej fotografowany moment dnia. Najczęściej robimy zdjęcia zachodu słońca nad morzem, gdy jego światło odbija się w wodzie. Ze słońcem kojarzą się nam słoneczniki. Jak w wierszu Jerzego Harasymowicza – „słoneczniki z których światło uchodzi”. 
 
To bardzo stare zdjęcie, wykonane moim pierwszym aparatem. Jeszcze z czasów studiów. Nie było wówczas aparatów cyfrowych. Nie zachował się również negatyw. Mogę zaprezentować jedynie skan niezbyt dobrze zachowanej odbitki. 

Portret

Fotografowanie postaci jest podstawowym zadaniem podczas zajęć z fotografii. To jedno z trudniejszych zadań przyszłych adeptów tej profesji. Jak uchwycić model, żeby oddać charakter człowieka? Opowiedzieć zdjęciem emocje, które go cechują. 
 
 

Konkursy fotograficzne

Oprócz portfolio, dobrym sposobem zaistnienia na rynku pracy są konkursy fotograficzne. Udział w takich konkursach umożliwia nam prezentację swoich dokonań. Porównanie swoich prac z konkurencją, a także wymianę opinii dotyczących techniki robienia zdjęć, czy wykorzystywanego sprzętu. Takie konkursy są zazwyczaj sponsorowane przez producentów, czy hurtownie sprzętu fotograficznego. Towarzyszą im wykłady, prezentacje, warsztaty tematyczne. 
 
 

Rodzaje wykonywanych zdjęć

Decydując się na wykonywanie zawodu fotografa najczęściej wybiera się specjalizację w wykonywaniu określonego rodzaju zdjęć. Dzisiejszy fotograf to, w wielu przypadkach, wolny zawód. Coraz mniej osób wykonujących tę profesję ma stały zakład fotograficzny, studio czy atelier. Utrzymanie punktu usługowego kosztuje, a zdjęcia do dokumentów nie pokryją kosztów. Do tego wystarczy automat do zdjęć. Specjalizując się w wykonywaniu konkretnego rodzaju zdjęć można uzyskać lepsze efekty finansowe. Zakłady usługowe wykonują zdjęcia do dokumentów (legitymacyjne, paszportowe, do dowodu osobistego, do prawa jazdy) oraz portretowe. Na fotografa wykonującego wolny zawód czekają zdjęcia okolicznościowe (śluby, chrzciny, komunie, fotografie szkolne), reklamowe (produktowe, tak zwane packshoty), czy reportażowe. Najwięcej można zarobić na obsłudze imprez okolicznościowych. Wymaga to jednak pełnej obsługi uroczystości wraz z przygotowaniem relacji video i poświęcenia na to wszystkich weekendów. Z fotografów reklamowych korzysta wiele agencji reklamowych. Tam chyba najłatwiej znaleźć pracę. Fotografia  reportażowa jest zarezerwowana dla tych, którzy zdobyli już swoją pozycję na rynku lokalnym, czy ogólnopolskim. Najczęściej są to laureaci konkursów fotograficznych. 
 
 
Prawa autorskie do zdjęć są zarezerwowane dla New Project Łódź. Można je kupić za pośrednictwem strony: https://500px.com/p/newproject?view=photos lub bezpośrednio u nas