Gimbal do smartfona DJI Osmo Mobile 3

W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami ogromnych skoków w jakości wideo produkowanego przez smartfony pozwalając twórcom treści bardziej niż kiedykolwiek polegać na urządzeniach tego typu.

Niezależnie od tego, czy jesteś vlogerem, dziennikarzem, początkującym operatorem czy tylko rodzicem, który chce publikować wysokiej jakości filmy w mediach społecznościowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpisujesz się w ten trend.

Mało kto chyba zdaje sobie sprawę że istnieją nawet festiwale filmowych, na których pokazywane są filmy zrealizowane tylko przy używciu smartfonów. Są to: Festival Pocket Films we Francji, iPhone Film Festival czy też Mobil Film Festival w USA.

Wideo rodzinne czy kinowa superprodukacja – jesli mowa o smartfonie nieodzowny staje się twz. stabilizator. Takim stabilizatorem jest właśnie DJI Osmo Mobile 3, system trzeciej generacji stabilizacji – gimbal marki DJI do smartfonów, który może pomóc podnieść jakość produkcji

Kluczowe cechy / specyfikacja gimbala DJI Osmo Mobile 3:

  • Składana konstrukcja
  • Funkcje Hyperlapse i timelapse
  • Aktywne śledzenie
  • Kontrola wyzwalania
  • Połączenie Bluetooth
  • 15-godzinna żywotność baterii

Osmo Mobile 3 dołącza do szeregu coraz bardziej wyrafinowanych gimbali do smartfonów konkurencji firm takich jak Freefly, Zhiyun, Gudsen i inni. Największą nowością (w porównaniu do poprzednika czyli Osmo Mobile 2) jest ogólny układ fizyczny. Firma DJI zasadniczo zmieniła dwa aspekty wyglądu i funkcji urządzenia. Pierwszą z nich jest to, że Osmo Mobile 3 składa się w  kompaktowy sposób. Aby to osiągnąć, wykorzystuje tylko jedno złącze, a wszystkie pozostałe osie gimbala pozostają na miejscu. Złożony gimbal jest nieco większy niż dłoń przeciętnej osoby – po odłączeniu od podstawy statywu, którą DJI dostarcza z pakietem Combo gimbala (wersja Osmo Mobile 3 Combo).

 

Konstrukcja

Składana konstrukcja jest możliwa dzięki drugiej i być może bardziej zauważalnej zmianie w projekcie: bocznej orientacji ramienia trzymającego telefon. DJI umieściło to ramię po prawej stronie urządzenia, a nie za nim, zrywając z typowym projektem, który jest wspólny dla większości innych gimbali smartfonów na rynku.

W Osmo Mobile 2 problematyczne było to , że lokalizacja ramienia blokowała dostęp do gniazda słuchawkowego telefonu i portu ładowania. Boczne ramię w Osmo Mobile 3 rozwiązuje te problemy, umożliwiając teraz dostęp do obu portów. Kompromisem jest jednak to, że telefon musi być wyważony za każdym razem, gdy jest umieszczany w gimbalu. Zastosowanie przeciwwag w Osmo Mobile 2 oznaczało, że gdy użytkownik zbalansuje swoje urządzenie mobilne, może je włączać i wyłączać bez potrzeby każdorazowej regulacji. Osmo Mobile 3 nie ma tej opcji, chociaż wyważanie telefonu wzdłuż jednej osi nie nastręcza większych trudności.

DJI Osmo Mobile 3 ma wyzwalacz z tyłu rączki gimbala. To mile widziany dodatek. Umożliwia dostęp do przydatnych funkcji. W zależności od tego, czy jest kliknięty, czy przytrzymany, spust włącza „tryb sportowy”, ustawienie, które sprawia, że gimbal lepiej reaguje na ruchy. Może również całkowicie wstrzymać reakcję gimbala.

DJI Mimo

Ta aplikacja jest również używana na innych urządzeniach DJI i jest dość intuicyjna. Łączy się z urządzeniem mobilnym przez bluetooth. Aplikacja Mimo wprowadza do telefonu ręczne sterowanie aparatem, niezbędne do tworzenia bardziej profesjonalnie wyglądających treści. Pozwala także na inne kreatywne tryby aparatu. Aplikacja Mimo oferuje również tryby zdjęć panoramicznych, sterowanie gestami, tryby timelapse i niesamowicie imponującą funkcję hyperlapse. Połączenie stabilizacji oprogramowania aplikacji Mimo ze stabilizacją gimbala Osmo Mobile 3 skutkuje rewelacyjnym efektem końcowym.

 

 

film z kanału YT Media Expert, cena urządzenia do sprawdzenia np. tu